Hani Mut, Qeras Shteti


Ne nje deklarate per mediat Kryeministri i sapo ri-zgjedhur ne detyre Sali Berisha u shpreh qe “Ia hodhem dhe kesaj rradhe! Tani le te hane mut te gjithe kta, sepse me ne, hane mut te githe!”.

I pyetur se cfare nenkuptonte me kete?, Dr Berisha vijoi te thote pak a shume se qeveria e tij ka nje plan ambicioz per tua bere jeten sa me te padurueshme atyre qytetareve qe nuk e votebesuan, po edhe atyre qe votuan ose kujtuan se votuan per te. (ky reporter u largua pak qe ti shmangej sperkatjes me peshtyme qe dilte nga goja e kryeministrit te eksituar, keshtu qe ju kerkojme ndjese per mos pasqyrim textual te te gjithave cka u thane)

“Ehe, nese mendoni se ua kemi rras thell deri me tash, te jeni te bindur, madje shume te bindur, madje te bindur absolutisht, se ka edhe ma thelle me jua qit koken n’mut!” tha Dr Berisha, duke tundur gishtin tregues te dores se djathte, e me pas duke e puthitur kete gisht me gishtim e madh ne forme rrethi.

“Do te rrisim rryshfetet ne te gjitha nivelet e aparatures se shtetit, qe nga polici i rruges e deri tek paret qe do te ndajme per rruget e reja, centralet berthamore, NasDakun shqiptar, fabrikat me cmontimin e armeve, fabrikat per rimontimin e tyre, universiteteve neper lagje dhe fshatra, e shume e shume te tjera,

“Ky mut vend po ndryshon “, vazhdoi kryeministri, “kurse une nje mut!”

Ehe, vazhdoi Saliu me nje pamje te kenaqur. Ne vitet 90 kur nuk kisha shume eksperience krijova pak firma piramidale, tani po krijoj nga nje “firme piramidale” ne cdo fushe, prandaj hajdeni se do te kete pune per te gjithe.

Shkoni more muter, merrni nga nje diplome, vetem 10 mij euro, err, 12000 euro, (eshte rritur cmimi ju thatshe! he he he. ) Keni universitete nga ma te ndryshmet, me emrat nga ma ekzotiket, qe ti japin diplomat si te dush vete.

Pastaj po te jeni me partine tone do te ta gjejme edhe nje vend pune, perndryshe hani mut se ajo diplome nuk vlen as per tu fshire..!

Eh, cfare plane madhore kam kesaj rradhe per juve krimba toke, rrace plehu qe doni me shku ne evrope…

Neve tash kemi me shume universitete sa sa Anglia dhe me shume doktora shkencash sesa mund te kesh ti morra ne koke.

A ta pret mendja se cdo te thote kjo? Natyrisht qe jo! Ajo mendja juaj nuk vlen as nji euro. Madje, madje, biles, as nji cent!

Do ta bejme euron monedhen baze te levrimit te rryshfeteve ne te gjitha hallkat, gozhdet dhe bullonat e makinerise se ndryshkur te shtetit! Shkoni fshini bythen me ato leke te qelbura qe ju japim. Pse ore kujtuat juve qe me te vertete do tua rrisnim neve rrogat? Ua kam rras edhe me ket pune!!.

Vazhdoni te thithni ate ajer te perzirre me tymin e plehrave qe djeg Edvini cdo darke ne qytet, mbase ju ze monoksidi i karbonit dhe e thyeni qafen ne ndonje pucete te hapur, se aq me ben mu, …

Nuk me ze gjumi nga kenaqsia kur mendoj si ia kam rras ketij populli te qelbur qafe-leshesh. Pse ore, me mu do e kruaje ky popull zheleman qe mban era qepe? Ua kam mat te gjitheve kaptinen, e sipas asaj do tjua ve edhe festen.

Pra, edhe njihere, Hani mut te gjithe, qeras une, domethene shteti!

 

Advertisements

2 mendime mbi “Hani Mut, Qeras Shteti

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s