Guret e Kandarit


A. Z. Cajupi

 

Grua, lere se c’me gjeti

nuk me bindet me aleti

ky vigan qe cante rete

me s’i ngre kryet perpjete

 

Vjet si kale turfullonte

grate e fshatit kur shikonte

tek i shihte p.icken e zbuluar

sulej si qen e terbuar

I pushtonte vete te tera

zgavra, shpella, guva, vrima, verra

fryhej si nje patllixhan

kur shikonte nen fustan

Sa i vinte mend zanati

e uronin grate e fshatit

po sot c’ka qe eshte i merzitur

trup e shpirt i rraskapitur?

Shiko cupat siseplota

me shale te buta e te ngrohta

nuset e bardha si bora

qe s’te shpetonin nga dora

Grate e reja sisemedhate

qe i nderroje cdo nate

dhe s’leviz te behet burre

po mbeti vetem per shurre

 

Ah moj grua, moj e ngrate

mbeti burri koqethate

megjithemend nuk te ngop dot

po dikur s’kam qene si sot

Isha trim, djale i hedhur

pak usta dhe per te zgjedhur

buzeqeshja me te tera

mjafton qe tu hante verra

Vec me shume doja grate

vithegjerat, sisemedhate

edhe cupat shume i desha

nuk i lija virgjeresha

 

Po te mbeteshin me barre

i therja, u beja varre

nuset e reja me naze

i haja si qofte taze

U ndukja siset me dhembe

sa ngrihej fshati ne kembe

isha bej, me nam e toka

beja sic me thoshte koka.

 

Me Zagori qesh dere e pare

me sejmen e hyzmeqarit

kisha kuaj, lope e dhene

dhe gra me shume se qene

Vete i ujdisja te tera

c’me tha koka e s’i bera?

 

Ne Europe s’lash vend pa pare

kuplarate i mora mbare

Shijova bjondet gjermane

meskeputurat persiane

rreth e qark iu solla botes

po ne France lash ment e kokes

Kush te doje ta provoje

e mernin mikun ne goje

 

ne Stamboll mos shkofsha kurre

bashkohej burri me burre

Thone se eshte ves i shemtuar

ah, do vdes pa e provar

se tani kjo pune e pati

u mplaka, me la takati

Te qaj hallin xhan o grua

nuk ke faj qe s’fle me mua

te jap fjalen, te betohem

se neser do vizitohem

 

Preje burro, beje pace

s’vjen rinia me ilace

brodhe gjersa u kepute

ku gjete vrime, u fute

Dhe tani me lot me mpake

u martove kur u plake

hiqmu qafe, nuk te dua

s’meriton te flesh me mua

Jam e re, me zien gjaku

s’me ngop nepsi i nje plaku

u mundova te ta ngre

s’qe e thene, po te le

Ta lava me uje te ngrohte

por c’e do, mundim i kote

ti je plak, te gjithe e dine

s’ndizet zjarri pa benzine!!!!

 

Advertisements

Një mendim mbi “Guret e Kandarit

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s