Mizat Dembele


mizat dembele i sillen rrotull me pertese

nje llumi viskoz, nje pirgu me pleh, nje qeni qe leh,

dickaje qe ka vdekur atje

dhe cdo gjeje tjeter qe po vdes

padrejtesive te jetes se njeriut te pashprese

 

gjykatesi vendos dorashkat

dhe me syte si granata dore

shikon drejt reve

ngjyre roz te shperndara

duhet te kete dicka atje,

mendime te perdala

ne mendjet tona

nje loje e piste

qe tretet ne ajer

nisen me vrap sklleverit

ta fshijne me fshese

e tu vene kapistall kuajve te ngordhur

qe te ngarkojne neper qerre

nje pirg te ri me pleh

bashke me kufomen e frikshme

te shtetit qe vdes.

 

Frika ka nje shkelqim

qe te ngrin ne vend

si dritat e projektoreve te policise.

Turpi ka nje vezullim

qe te shushat si peshkun dinamiti.

Faji nuk eshte ne burg.

 

Pak me tutje eshte nje vend

ku gatuhet qejfi

Lekura e nje roboti

po dridhet nga epshi

padronet dhe sklleverit

i a hipin dhe zbresin njeri tjetrit.

 

iku dhe kjo dite

erdhi dhe kjo nate

jemi brenda nje kusie

qe iu vu kapak

filloi nga presioni

te nxjerr nga pak avull

mizat dembele

po vertiten rrotull

sa te ftohet gjella

e tia fillojne prap

me pertese

rrotull e rrotull

 

Frymezuar nga Beck

lazy flies

 

 

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s