Nisma e fjaleve


Spahiu duke folur shqip
Spahiu duke folur shqip

Pas betejës së humbur për kundërshtimin e regjistrimit të popullsisë mbi baza etnike dhe fetare, Aleanca Kuq e Zi lanchon dhe starton nismen “shqiptimi shqip i fjaleve te huaja”. Si pjese e nismes do te krijohet nje vokabular me te gjitha keto fjale dhe drejt-shqiptimin e tyre.

“Të shqiptohen drejt fjalet e huaja te deformuara. T’i kthehet identiteti fjaleve dhe fjalive qe ato krijojne”, ka thënë Spahiu gjatë fjalës së tij, dhe ka propozuar dhe një ligj me fjale te tilla per fjalet qe nuk i kemi shpikur vete.

Ok?”

Advertisements

Një mendim mbi “Nisma e fjaleve

  1. Pingback: Ligji Kuq e Zi

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s