Durres: Digjet perpara xhamise arti nudist


Ne nje eskalim te metejshem te situates se tensionuar ne qytetin e Durresit, sot jane djegur perballe xhamise disa punime nudo ne dru, te cilat u denuan dite me pare nga myftiu i qytetit, Redi Quku, pasi u prishen qetesine e agjerimit seksual muslimaneve te devotshem te qytetit.

Mallkuar Qofshin! Allahu kerkon kurban!
Mallkuar Qofshin! Allahu kerkon kurban!

Punimet, veper e artistit Mustafa Biduli, ishin vendosur nga bashkia e qytetit ne nje ekspozite e cila do te zgjaste 10 dite. Mirepo nuk paska qene e thene pasi allahu kishte plane te tjera per keto depiktime femrash te perdala, qe e ndezin imagjinaten e besimtarit te devotshem me keq se flaka qe i shkrumboi ato vet.

Per hir te tolerances dhe bashkjeteses se mrekullueshme fetare, perfaqsues te feve dhe mendimeve te tjera nuk rreaguan fare ne lidhje me kete incident!

Nenkryetari i bashkise qe u kthye ter mllef nga pushimet per tu marre me kete problem, i hapi menjehere rruge Myftiut ne te drejten e ketij te fundit te sanksionuar nga fuqi te mbinatyrshme per te djegur gjithcka qe nuk i pelqen ose mund ti sjelle mendime te papastra ne koke.

I vetmi organ shtypi qe vendosi ta mbuloje kete ngjarje, KokQepa, e pyeti myftiun ne fjale se cdo te ndodhte neqoftese cdo komunitet fetar dhe ideologjik fillojne te veprojne si i tiji? “Ne jemi komuniteti me i madh, jemi 70%,” na e ktheu myftiu, “nuk jemi komunitet dosido. Kur duam ne e djegim dhe pike.”

Tani qe kjo pune u dogj, ju urojme vazhdim te kendshem te muajit te begate te ramazanit, masturbim te embel relaksues dhe urojme te mos i hidhet me dru ketij zjarri qe u ndez sot.

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s