Zbulime


Sociale… Ne qytetin Barber, North Carolina, ekziston nje ligj qe ndalon grindjet midis maceve dhe qenve. Nje qen pa veshe dhe me 5 kembe lindi ne Fukushima, Japoni. Shkencetaret amerikane konkluduan qe merimangat kane me shume kembe sesa u duhen. Merimangat e medha qe quhen “Tarantula” lene gjurme mendafshi. U zbulua nje specie e re krimbash toke qe jetojne rreth 5 kilometra nen toke. “Ky zbulim ndoshta nuk ju cudit juve” tha Geomikrobiologjisti Tullis Onstott qe kreu zbulimin e lartpermendur, “po mua me ka shokuar me te vertete.” Papa Benedikt XVI foli me austronautet e stacionit nderkombetar te hapesires, te cilet e mbushen anijen kozmike Johannes Kepler me urine dhe plehra, perpara se ti fiknin motorrat dhe ta linin te binte ne toke.

Ndodhi….Gripi i Derrave ra tek derrat lituaneze. Arkeologet ne Herculaneum vazhdojne te kerkojne ne mes te grumbullit me te madh te jashteqitjeve te periudhes se hershme Romake. Zhytesit e thellesive gjeten spirancen e anijes famekeqe te “Mjekerziut” si dhe topat e Kapiten Morganit qe e fundosi ate. Peshkaqenet e bardhe, me te medhenjte e species se peshkaqeneve, qetesohen kur degjojne muziken e AC/DC. Papunesia e grave nuk e rrit mundesine e divorcit, papunesia e burrave e rrit kete mundesi. Policia gjermane po stervit tre korba, per gjetjen e kufomave.

Shkencore…Grate qe flene ne ane te majte gjate javes se fundit te shtatzanise, kane 50% me pak gjasa per te patur komplikacione gjate lindjes. Neutrinot mund te ndryshojne kahun ne cdo moment. Njerezit bipolar, kane probleme me mbajtjen e balances. Njerezit biseksual kane me shume ankth sesa njerezit qe jane gay, mbi orientimin e tyre seksual. Fiksimet shkaktojne psikopati. Lutjet fetare per probleme shendetsore u shpeshtuan me 36% gjate periudhes 1999-2007 ne popullaten amerikane; studieusit nuk gjeten lidhje midis frekuences se lutjeve dhe mungeses se sigurimit shendetsor. Pacientet i gjykojne psikologet nga zyrat. Njerezit qe vuajne nga sindroma e “Sjorgen” ndjehen te stresuar nga paaftesia per te qare, dhe shkencetaret britanike raportuan progress mbi sherimin e semundjeve te zemres pa kryer nderhyrje kirurgjikale ne te.

 

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s