shqiptari eshte krenar qe eshte shqiptar qe do te rregjistrohet si grek


Se shpejti do jem grek me dokumenta
Se shpejti do jem grek me dokumenta

Shqiptari nga Shqiperia Leonard Sholli, deklaroi sot perpara mediave te shumta te mbledhura posacerisht per te, qe eshte shume krenar per veten ngaqe do te kete me ne fund mundesine qe nje shqiptar modest dhe i thjeshte si ai te rregjistrohet si grek.

Ne saje te mundesive qe u jepen shqiptareve tani nga ligji i rregjistrimit te popullsise, shume shqiptare do te kene mundesi te shijojne kombesi qe vetem i kane enderruar me pare.

Ketu do te dal ne pah me ne fund edhe misteri se cili ekip i huaj kombetar futbolli ka me shume tifoza ne Shqiperi. Disa pretendojne qe ky ekip eshte Italia, po neqoftese pas rregjistrimit te popullsise na dalin me shume Gjermane sesa Italiane, per shembull, athere ndryshon puna.

Une per vete do te deklarohem brazilian megithese me pelqen me shume ekipi i Argjentines. Sidoqofte, le ti kthehemi pak hisorise se Leonardit tone, kripto-shqiptarit te ardhshem.

Nardi, sic e therrasin shoket dhe miqte eshte nje shqiptar tipik. Shqiptari tipik eshte shqiptari qe i pershtatet situates, sikurse po ben  ky tani. Kur mund te zevendesosh dicka, me dicka tjeter e cila ka me shume vlere, e ben kete gje pa e menduar gjate. Le te marrim nje shembull konkret: “Sa vlen jeta e nje Shqiptari, krahasuar me sa vlen jeta e nje Greku?”

Po ti kuotonim keto dy vlera ne burse, raporti mund te jete 100:1 ne favor te Grekut. Shqiptarin e vret qeverria e tij si qen rruge ne mes te dites me duar ne xhepa live ne TV, dhe vete per dhjam qeni ose si qeni ne vreshte. Ndersa kur u vra nje grek i armatosur qe po sulmonte policine, u dogj gjysma e Athines.

Me hengshi kastravecin tim grek
Me hengshi kastravecin tim grek

I pyetur ne lidhje me opinionet e forta te kolegut te tij, gjykatesit Spahiu, ne lidhje me rregjistrimin e Leonardit si grek, Leonardi merr ne menyre demonstrative nje kastravec ne dore dhe e perdor si mikrofon. “Ky eshte kastravec grek. Kastravecat shqiptare nuk i hane as gomeret. Me degjon o Kastravec Spahiu?”

Te gjitha deduktimet logjike tregojne se duke u rregjistruar si grek, Leonardi po ben gjene me te mire. Fakti qe ne Greqi do te vazhdojne ta quajne “palo alvano” (palo shqiptar) edhe pasi te rregjistrohet si grek, vetem sa e ngreh me tej krenarine modeste te ketij shqiptari tipik.

Advertisements

2 mendime mbi “shqiptari eshte krenar qe eshte shqiptar qe do te rregjistrohet si grek

  1. Me gjith se greku dhe shqipëtari rrjedhin nga pellazgët ose të bardhët, dhe si të tillë Grekët kanë folë pellagjiken, pra Shqipen e sotëme, duke sajuar gjuhën zyrtare gjat shekujve formuan një të ashtuquajtur komb bastard të cilët nuk kanë asgjë të përbashkët me grekët e vetër. Këta janë një shtet fondamentalist orthodhoks, të cilët kan për komb fenë, dhe për baba Veladonin. (Ky është interpetimit i Pellazgofobëve sipas R. ANGELY.)
    Të vjen të ndytë kur Vangjel Dule dhe Shurrashër renegat si Leonardi, pa pikën e kulturës gjenetike shtrihen në shtratin e sidës Greke. Këta Trima ndonjë herë kur të çlirohet Shqipëria të mos guxojnë ti afrohen më freskisë së Shqiponjqve të Tomorrit. Ikni bastardë te Greku se ka plotë Shqipëria. Largoni dorzonja nderin Grekut, por mos u thua horra djemve të flamurit kuq e zi, se po të kishte qeveri do kishit kaluar në gjyq.
    More Servilë sa ishte Enveri jo vetëm që u ishte tharë pështyma juve dhe Saliut, por i lëpijët bythën edhe kur u pështynte. Larg duart nga Shqipëria sëmundje të pa shërueshme se do na pastroni kombin.

    Pëlqejeni

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s