Shkencetaret krijojne nje majmun te ndergjegjshem


Ky majmun beson
Ky majmun beson

Shkencetaret majmunolog, raportojne sot qe majmuni i tipit shimpaze, Oko Tok ka krijuar ndergjegje fetare. Ndryshe nga arritjet e meparsheme te majmuneve te palodhur te eksperimentimeve shkencore, qe i kane bere te flasin, te lajne veten, te perdorin kompjuterin, ta hane bananen me thike dhe pirun, te urinoje ne nje vend te caktuar, etj… krijimi i ndergjegjes fetare tek Oko eshte nje prove e re qe majmuni, kjo kafshe fisnike dhe inteligjente mund te katandiset ne njeri. Megjithese kete aftesi e ka marre ne laborator, Oko beson me ndergjegje te paster dhe te sinqerte ne nje fuqi te mbinatyrshme dhe i lutet pa pushim kesaj fuqie qe tani e tutje ta lene te jete keshtu sic eshte.

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s