Elementi 120


Zbulohet dhe me pas Shtohet ne tabelen e Mendelejevit, Elementi me i ri, Elementi 120:

 • Elementi 120
 • Emri: Grua
 • Simboli: Fm
 • Zbuluesi: Adami
 • Masa Atomike: e pranueshme deri ne 60kg, po varion nga 40-120kg.
 • Gjendet: me shumice ne te gjithe boten
 • Vetite fizike: arrin piken e vlimit per hic gje, dhe ate te ngrirjes pa asnje aresye. eshte zakonisht e mbuluar me kremra te ndryshme, puder dhe boje. Gjendet ne natyre ne lloj lloj formash, qe nga forma e virgjer e deri ne mineral bruto.
 • Vetite kimike: afinitet te madh me arin, argjendin, platinin, diamantet dhe te gjitha metalet dhe gjerat e cmuara. tretes efikas i cdo lloj burimi financiar me te cilin bie ne kontakt.
 • Perdorimet e zakonshme: sherben per dekoracion. agjent i fuqishem pastrues dhe gatues. ndihmes efikas ne relaksim dhe shplodhje.
 • Testi: nxihet kur ndodhet prane nje elementi tjeter 120 me cilesi me te mire.
 • Kujdes: pronesia mbi disa elemente te tilla njekohesisht paraqet rrezikshmeri te larte ne qofte se bien ne kontakt me njeri tjetrin (rrezik shperthimi)

 

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s