Pesimistet vdesin me shpejt, dhe kjo gje nuk i çudit aspak pesimistet


“Njerezit qe jane shume pesimist kane tendenca per te patur shendet me te dobet afatgjat, sesa koleget e tyre me pak pesimist, sipas studiuesve ne USA” – Reuters, Aug. 13/Reuters 13 Gusht

E zbuluan me ne fund dhe kete pune. Tani le te fillojme te hedhim baste se kush do te vdese i pari ne Shtator. Athere kur te gjithe pesimistet te kthehen nga pushimet, te lodhur, te nxire, te paintegruar ne realitetin e zymte qe i pret.

Une per vete jam optimist, dhe i shkruaj keto rreshta vetem e vetem se dua te kete me shume njerez si une. Dhe ata qe nuk jane si une, le te vene prapa diellit sa me shpejt, keshtu qe numri i atyre qe jane si une te rritet ne perqindje. Sikurse thote edhe shkenca.

Pesimistet kane dy rruge, te behen optimiste ose te vdesin. Ngaqe rruga e dyte eshte rruge pa krye, athere ngelet e vetmja rruge, opsioni i pare.

i harruar qofte kujtimi i tij
i harruar qofte kujtimi i tij

Disa pesimiste te pa korrigjueshem nuk kane pritur deri ne Shtator dhe jane mbytur ne det deri tani, sic ndodhi me notarin e famshem Sali Berisha. I pari ishte ai!

Ata qe jane akoma gjalle dhe kane nje reze optimizmi le te fillojne te mendojne mbi menyrat se si mund te jetohet ne kete mut vend nga Shtatori e ketej.

“ah, sapo me erdhi nje mendim pozitiv,” thote residenti i papune i Tiranes Ilir Meta. “Pse te mos i shpetoj telashit ne te cilin do te ndodhem se shpejti, e tia fus nje plumb vetes qe tani??”

“Ose, me mire, po e kursej plumbin,” vazhdoi ai. “Do dal per kafe me avokatet e mi sot. Jam i sigurt qe do vdes nga merzia.”

Idioti i meparshem ne kete detyre
vafsh mbrapa diellit sa me pare
Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s