Studim: Monogamistet me me shume se nje grua, shume shpejt kthehen ne poligamista


Shkenca Shqiptare Arrin Maja te reja: (AFP, 17 Gusht 2011)

Shkenca Shqiptare
Shkenca Shqiptare

Sipas akademise se shkencave dhe institutit kombetar te shendetit mendor, monogamistet te cilet martohen me me shume se nje grua njekohesisht, kane nje probabilitet me te larte per tu kthyer ne poligamista sesa njerezit te cilet qendrojne te martuar me vetem nje grua.

“Faktori kryesor eshte koha dhe njekohesishtmeria” thote socio anthropologjisti i papune Gole Topi dhe akademiku vegjetativ Ramadan Derri te cilet kryen kryen studimin.

“Ata qe kane nje grua, e divorcojne ate grua, dhe pastaj marrin nje tjeter grua, kane tendenca per te qene perseri monogamiste. Ndersa ata qe nuk e divorcojne gruan, dhe marrin njekohesisht nje grua tjeter, dhe si rezultat kane dy ose me shume gra njekohesisht, kane tendenca per tu kthyer ne poligamiste.”

Shqiptari i pare
Varet nga Burri

As Prof. Topi as Dr. Derri nuk mund ti shtjellonin me tej keto zbulime, qe erdhen si rezultat i nje aktiviteti kerkimor prej 2000 oresh mbi nje fjalor te gjuhes shqipe ne kafene, po shtuan qe ne teori duhet te kete te beje kryesisht me gjendjen shendetsore, fizike, financiare, psikologjike dhe dieten e burrit.

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s