Zbulime te reja


 • Sociale…..Milingonat gjethengrenese vdesin kur dhembet e tyre nuk kane me mprehtesine e duhur per te ngrene gjethe.
 • Studiuesit vune re qe iriqat e detit i mprehin dhembet ne shkemb.
 • Eksitimi seksual i burrave dobesohet kur ata nuhasin lotet e nje gruaje. 
 • Hormoni oxytocin, qe ka rol ne dashuri dhe deshiren seksuale, shkakton paragjykime tek burrat holandez kunder muslimaneve dhe gjermaneve.
 • Peshkaqenet nuk i dallojne ngjyrat.
Ndodhi…..
 • Zyrtaret kolumbiane kapen nje pellumb qe transportonte droge.
 • Arabia Saudite sekuestroi nje korb qe kishte lidhje me universitetin e Tel Avivit.
 • 4500 zogj te ndryshem mendohet se vdesin cdo vit ne Amerike si pasoje e fishekzjarreve. Akoma nuk dihet sa eshte ky numer ne Shqiperi.
 • Hidhet ne qarkullim gazeta e pare qe shtypet ne leter higjenike. Gazeta “Daily loo” permban lajmet e dites ne nje format te pershtatshem per lexim relaksues ne WC dhe shperndahet falas. “Kjo eshte e ardhmja e shtypit te shkruar ne epoken dixhitale” – ka thene kryeredaktori John Stuart.
 • Rritet numri i njerezve qe perdorin kompjuterat tablet si iPad i Apple, gjate kohes qe jane ne banjo duke kryer nevojat personale. Mendohet se rreth 30% e Shqiptareve e lexojne gazeten atje.
 • Ne shekullin e fundit sasia e pluhurit te planetin toke, eshte dyfishuar.
Shkencore…
 • Nje makineri shtypese rrushi 6,000-vjecare, qe mendohet te jete perdorur ne prodhimin e veres u zbulua ne nje shpelle ne Armeni.
 • Shpella kripembajtese, Duzdagi, e cila ndodhet ne Azerbajxhan, ka qene aktive 5,500 vjet me pare.
 • Arkeologet Kineze zbuluan nje supe 2,400 vjecare.
 • Duke studiuar variacionin gjenetik ndermjet morrave te rrobave dhe morrave te kokes, nje studiues ne Muzeun e Historise se Natyres ne Florida, konkludoi qe njerezit filluan te veshin rroba 170,000 vjet me pare.
 • Ne Izrael u zbulua skeleti njerezor me i vjeter i zbuluar ndonjehere, dhe u determinua qe femijet parashkollore te cilet nuk kane frike, tregojne me shume tendenca agresive sesa femijet e tjere.
 • Nje planet diamanti u zbulua prane pulsarit PSR J17191438 nga shkencetaret amerikane te NASA. Planeti i cili ka masen e Jupiterit, eshte krejtesisht i perbere prej diamanti dhe ndodhet afersisht 4 bilion vjet drite larg.
 • Shkencetaret shqiptare zbuluan qe ne fund te detit ka uje.
 • Elefantet kane aftesi paragjykuese.
 • Ciftet e reja amerikane qe bien dakord te jene monogamiste, shpesh nuk jane te tille.
 • Shfajesimet janë zhgënjyese.
Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s