kur te dhemb dhembi aty ku nuk vete dot gjuha


Skenderbeu gjate nje proteste jo-paqesore
Skenderbeu gjate nje proteste jo-paqesore

Turqit duan te na ndryshojne historine.

Ata specifikisht ndihen te ofenduar qe ne Shqiptaret i perceptojme Turqit si dallkauke, turkoshak, qelepirxhinj, qylaxhinj, avdalle, anadollake, etj…

Keto perceptime krijohen nga interpretimet e tanishme te historise sone, si dhe nga pjese te caktuara te folklorit tone popullor.

Le ti hedhim nje veshtrim te shpejte fakteve historike qe turqit duan ti mbulojne me çallmen e tyre te lerosur me djerse anadollaku.

 • Skenderbeu ishte thjesht nje opozitar i sulltanit qe donte te permbyste pushtetin e ketij te fundit me dhune. Ai nuk e donte te miren e popullit shqiptar po thjesht pushtetin.
 • Sulltani ne anen tjeter ishte faktor stabiliteti ne ballkan, dhe misioni i tij ne trevat e shqiptareve ishte zbatimi i ligjit, ligjit dhe vetem ligjit.
 • Skenderbeu me veprimet e tij ekstremiste e pengoi integrimin e shqiperise se athershme ne komunitetin otoman.
 • Skenderbeu kundershtoi miratimin e tre fermaneve te sulltanit ne Kuvendin e Lezhes duke demtuar rende prespektiven osmane te Shqiperise.
 • Sulltani i liberalizoi vizat per shqiptaret qe te vizitonin Stambollin kur te donin me kusht qe para se te hynin ne qytet te lanin kembet dhe bythen.
 • Skenderbeu i ngriti njerezit ne protesta te dhunshme kunder Sulltanit, duke e detyruar kete te fundit te vriste nje pjese te madhe te ketyre njerezve per te mbrojtur institucionet e ligjshme dhe keshtjellat e shtetit te tij.
 • Asokohe rreth gjysma e shqiptareve do te votonin per Sulltanin po tu jepej mundesia. Pra ne cdo dy shqiptare athere, njeri e zgjaste qafen vet neqoftese i kerkonte koken Sulltani.
 • Sulltani i civilizoi ata qe mbeten gjalle, duke i bere te falen ne xhami dhe e pasuroi dieten e tyre me embelsira si kadaif dhe bakllava. Feja islame e qetesoi shpirtin e trazuar te shqiptarit te athershem dhe te mirat materiale qe erdhen me pas e embelsuan ate.
 • Skenderbeu po te ishte gjalle sot, ne formularin e rregjistrimit sipas etnise dhe fese do te vet-deklarohej respektivisht si turk dhe musliman.
 • Sulltani ka patur gjak shqiptari nga e jema e cila ishte nje nga skllavet e preferuara seksuale te baba-sulltanit te meparshem. Si i tille ai nuk eshte i vetmi shqiptar qe ka derdhur gjak shqiptari.
 • 500 vjet miqesi nuk behen dot hasha as per nje dit, as per 100 vjet pavaresi. As 500 vjet hasha.
kur te dhemb dhembi aty ku nuk vete dot gjuha, e lepin me nje gjuhe te huaj

 

Advertisements

6 mendime mbi “kur te dhemb dhembi aty ku nuk vete dot gjuha

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s