pretendenti i fronit, pretendon kolltukun


leka i pare
leka i pare

Ne nje event qe ka me siguri per te hyre ne librin Guiness, nje pjesetar i nje familje mbreterore ka shume mundesi te propozohet per nje post administrativ te nje republike parlamentare: president.

Ky nuk eshte askush tjeter vecse nje personazh i papare, si Leka Zogu i pare, dhe i fundit.

Duke marre shkas edhe nga zhvillimet e fundit mbas publikimit te wikileaks, te gjithe emrat e perfolur deri tani nga ajka e llumit te politikaneve tane, jane te pa-pranueshem si president. Keshtu qe Leka mbetet perseri i vetmi pretendent i pa-perlyer per kreun e shtetit, sic ishte edhe ne vitin e mbrapshte 1997.

Disa historiane nuk e shikojne me cudi kete zhvillim. Madje disa prej tyre vene ne pah faktin qe edhe Luigjit te 14te te Frances iu ofrua posti i presidentit te Frances perpara se ti pritej koka – me shaka.

Leka jone i pare, pasardhesi i mbretit tone te pare te vet-shpallur ne mbret nga cifligar, nuk ka per te patur kete fat. Shumica e shqiptareve sot, me mire do te preferonin nje zog, struc ose kokosh deti ose Leka Zogun e pare ose qenin e ketij te fundit, sesa te shikojne president jozefinen, saliun, fatosin, ilirin, bamirin ose aqif kopertonin.

 

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s