nje parajse fiskale, seksuale, akademike, fetare


Saliu duke inaguruar Universitetin Beder
Saliu duke e prere ne Universitetin e Shkencave Fetare

Pik pik nga krahu informativ i KokQepes ose nga Qepa e Rrjedhur (QepaLeaks),  po burojne te reja qe kane potencialin ta qerojne e krruajne mire veshin tuaj te mbushur me dylle.

Keshtu, ne mbledhjen e fundit te qeverrise baba saliu u ka hedhur disa xhevahirre te reja derrave te uritur per “dije” dhe para.

Duke u uruar para se gjithash fillim te mbare te vitit te ri akademik, dhe duke patur para sysh ato 70 e kusur universitete private dhe publike qe kane mbire per te shuar epshin e pashuar per diploma, kryeSaliu tha midis te tjerash:

  1. “Universitetet sherbejne tani per te fshehur paret tuaja nen nje pirg kokash boshe. Kush hap nje universitet nuk paguan takse dhe keshtu pastron parate me fitim. Paraja e piste futet ne lavatricen e dijes, dhe del e paster me master ose doktorate.”
  2. Universitetet i kane kthyer qyteteve dicka qe u ka munguar ne kohet e diktatures, po qe i kane patur ne kohen e pushtimit fashist, bordellot. Kohorta te tera studentesh shkojne ne universitet si nje trup i vetem epshor per eksperienca seksuale, fale masivizimit te kurverise akademike e cila si rezultat i ka dhene hov zhvillimit te cdo lloj kurverie tjeter (morale, intelektuale, gazetareske, politike, gjyqesore, etj).
  3. Ne aspektin akademik, te gjithe e marrin te pakten nga nje diplome ne fund. Ne universitete publike dhe private. Bacelor, Master dhe Doktorature. Ska rendesi se per cfare. Ska rendesi cfare dine te bejne. Ka rendesi ta bejne ate. Me ne e bejne te gjithe!
  4. Sikurse shifet qarte, se bashku me universitetet, rrenje te gjera e te thella ne plehra po hedh feja. Me qindra xhamija e kisha te reja mbijne perbri dhjetra universiteteve. Nganjehere feja mbarset me universitetin per te pjelle dhe ndonje universitet fetar, si ky qe sapo inaguruam. Lutuni qe shkenca dhe dija te mbijne ne kete pyll kokash njerezish me bisht dhe majmunesh pa bisht. Bekuar qofte kjo parajse fiskale, seksuale, akademike dhe fetare per te gjithe delet dhe desht e perendise.

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s