Burra Shteti!


Joan Bedel Bokasa (Republika Qendrore Afrikane)

 • Shpall veten perandor
 • Harxhon 1/3 te prodhimit bruto te vendit te tij per ceremonine e kurorezimit
 • Asnje udheqeqes i huaj nuk merr pjese ne te.

 

 

Papa Doc Duvalier (Haiti)
 • E ri-ngjall magjine Vodoo ne Haiti si fe zyrtare.
 • Ne 1963 beson qe udheqeqesi i opozites eshte transformuar ne nje qen te zi.
 • Urdheron vrasjen e te gjithe qenve te zinj ne Haiti.

 

 

Gnassingbe Eyadema (Republika e Togos)
 • Mban me rroge 1000 gra te cilat i kendojne lavde atij ne cdo ceremoni shteterore.
 • Paguan qe te botohet nje liber vizatimor ku ai eshte supermeni.
 • Shpall veten president te perjetshem te Togos, dhe yll ndricues te botes.

 

 

Ne Win (Burma)
 • Urdheron banken qendrore qe Ndryshon kartmonedhat ne vlerat 15, 35, 45, 75 dhe 90 dollare Brumeze. (sepse keta jane numrat e tij me fat)
 • 2 vjet me vone nderron mendje!
 • 6 vjet me vone, nderron prap mendje!

 

 

Kim Jong Il (Korea e Veriut)

 • Harxhon 700,000 dollare ne vit per konjak. (nderkohe qe 1 milion qytetare vdesin nga uria)
 • Eshte tifoz i madh i hollivudit, ka mbi 20,000 video kaseta te filmave qe ka nxjere kinematorgrafia amerikane.
 • Eshte i dashuruar me Elisabet Taylor.

 

 

Mobutu Sese Seko (Zaire)
 • Ndalon me ligj permendjen e cdo lloj emri, pervec te tijit, ne televizor.
 • Perdor nje avion supersonik per te vajtur ne pazar. (Paris, Londer, etj)
 • I jep vetes nje numer te madh dekoratash, midis te cilave, “Heroi i Kombit tone.”

 

 

Saparmurat Niyazov (Turkmenistan)
 • Ndryshoi emrat e muajve te vitit, sipas emrave te pjesetarve te familjes se tij.
 • Ndaloi venien e dhembeve te florinjte
 • Ndertoi nje pallat prej akulli ne kryeqytet (megjithse Turkmenistani eshte shkretetire me klime te nxehte)
A dini per ndonje tjeter supermen?
Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s