nje popull: dy histori


kur te peshtyni, peshtyni lart
kur te peshtyni, peshtyni lart e me lart

Erdhi me ne fund koha te shesim dhe historine. Qeverria e Kosovareve e ka lene tanime ne dore te turqve qe te shkruajne cte duan per cka te beje me ta ne historine e kombit tone qafir arnaut. Kjo eshte nje histori e diteve te fundit qe e kemi mbuluar dhe me pare ketu dhe ketu.

Qeverri qe ben histori e shkence, vetem ketu ne trevat tona gjen, ku ske asgje nga keto te dyja.

Edhe Saliu sa e mori vesh kete, gjate kohes qe i ishte qepur malit me vrap, leshoi nje fryme te thelle dhe tha “sipas kokes, festen.”

Se morem vesh me ke e kishte, se ashtu sic e tha me nje fryme, vazhdoi ngjitjen e malit me te njejtin ritem. Deshem ta pyesnim dhe per shume gjera te tjera, po spaska qene e thene kesaj rradhe. Vetem saliun qe nuk e kap njerei as me not as me vrap. Ndoshta Saliu ka ndermend ta zevendesoje historine e kombit shqiptar me ato historite qe u thote ai ne darke niperve dhe mbesave. Te presim….

Thelbi i historise sone sidoqofte eshte oportunizmi, ose si thuhet ndryshe ne gjuhen popullore, ne “lepijme ate qe kemi peshtyre, dhe pastaj edhe mund ta peshtyjme e lepijme prap, sipas nevojes dhe rastit.” Ja, dhe pak, sa te harroet pak kjo historia e Wikileaksit.

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s