Grate Saudite fitojne te drejten per te lindur femije


JEDDAH | Sun Sep 25, 2011 10:27am EDT, REUTERS

Mbas konsultimesh me klerike te larte mbi te drejtat e grave te sanksionuara sipas kuranit, mbreti Abdulla i Arabise Saudite, vendosi te rikonfirmoje te drejten e grave Saudite per te lindur femije.

Nje e drejte bazike qe grate e kane gezuar qe ne fillimet e historise njerezore, ri-konfirmimi i saj i ri-jep gruas saudi-arabe dinjitet dhe perben nje hap te rendesishem drejt barazise gjinore.

Megjithe kundershtimet e disa klerikeve konservatore, te cilet pretendojne qe e drejta e krijimit te njeriut i takon vetem Allahut, mbreti e pa te aresyeshme dhe brenda kornizave qe lejon sheriati, qe te vazhdoje ne rrugen e modernizimit te mbreterise nafte mbajtese islamike, per te mundesuar lindjen e ideve te reja radikale si dhe lindjen e njerezve qe i mbartin ato.

Sidoqofte, shtoi mbreti, ato (grate) dhe pjella e tyre do te vazhdojne te jene prone e burrave.

 

 

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s