me konsensus hiqet fjala “konsensus”


me konsensus
me konsensus

Nje levizje e re popullore, levizja kunder ndotjes se mjedisit mendor (LKNMM) me rrenjet tek lodhja kolektive psikologjike nga perdorimi i termave te caktuara, synon te fshije nga fjalori i gjuhes shqipe te gjitha ato fjale qe nuk duam ti degjojme me, ose na shkaktojne ndjenja te forta agresioni sa here na i perserisin perseri.

Keshtu, pasi presidenti tha sot perseri “qe palet duhet te arrijne konsensus per hir te shqiperise” u mbush kupa per fjalen “konsensus.”

Perpara se te perseritet kjo fjale nga ambasadoret ne darke, po mbledhim firma per te arritur ne konsensusin e fundit, ate te c’rrenjosjes se fjales konsensus nga flajori jone ditor, javor dhe vjetor. Vetem ne 100 vjetorin e zhdukjes se kesaj fjale, mund te permendet perseri ajo, sa per interes historik. Po as nje dite, vit apo dekade me pare!

Per te gjithe ata qe e ri-perserisin kete fjale, do propozohet te kete ndeshkime nga me te ndryshmet, si: “te kaloje nje dite me Ilir Meten ne qeli” ose  “te lidhet perpara televizorit ku do te luhen te rregjistruara te gjitha fjalet e dala nga goja e Sali Berishes per muajin e fundit”.

Natyrshem, ndeshkimet duhet te jene sa me te rrepta, prandaj mirepresim sygjerimet tuaja per te shtuar larmine e tyre.

Me konsensus si gjithmone, levizja kunder plehrave mendore.

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s