koncert ne vitin 2012


Raporton nga Lushnja pa iu marre goja, Kolonel Shtazivari
Raporton nga Lushnja pa iu marre goja, Kolonel Shtazivari

Myzeqeja, ky hambar balte, plehu organik, pemesh frutore, mushkonjash dhe myzeqaresh, pret me nje koncert kushtuar kongresit te madh te Lushnjes ne kete kulm dimri Saliun, i cili po ia mbath nga Tirana ku behen homazhe me lule dhe kurora para zyres se tij.

Lushnja, ky qytet ne mes te lluces qe ka hyre ne histori fale kongresit te lartepermendur ia vlen te permendet edhe per disa gjera te tjera, midis te cilave edhe per kete koncert ne vitin 2012 i cili behet per te bere pak zhurme me çingije, tallava dhe kenge allafrenga ne menyre qe te mos degjohen zhurmat silencioze qe do te vijne nga bulevardi “deshmoret e kombit” gjate protestes homazh dhe pa ze te opozites.

Te gjithe banoret e Lushnjes, i madh, i vogel si dhe macja e shtepise e dine mire  qe ne 21 Janarin e vitit 2011 qe kaloi, ne qytetin e Lushnjes nuk pati asnje festim te ketij lloji. Sepse Kongresi i Lushnjës çeli punimet në 28 janar të vitit 1920! Por, kete vit ia do puna Saliut qe te kujtohet kjo date e rendesishme e historise se shtetit shqiptar, nje jave me pare.

saliu nje vit me pare
saliu nje vit me pare

Te pranishem ne koncert, do te jene perfekti i Lushnjes si dhe personalitete te tjera me rendesi si toger Shtazivari dhe ndonje tjeter perfshire ketu sigurisht dhe Saliun. Te gjithe keta derra do te zhgryhen ne llucen e pasur me material fekalor te Lushnjes, po mendjen do ta kene gjetke.

Ashtu te hutuar ata mund te kendojne edhe ndonje kenge patriotike. Po te jete nevoja do ta kendojne ate edhe me pasion patriotik. Tellalli tanime e ka konfimuar kete lajm, qe zoterinjte e nderuar te ardhur enkas nga Tirana do te kendojne edhe ne maje te minarese po tjua kerkoni per ju edhe me ju bashke!

Mjafton te harroni per nje cast, varferine qe po ju mbyt dhe mjerimin qe po jua merr frymen fare dhe se cfare ishin duke bere zoterinjte e nderuar fiks nje vit me pare.

Gjithashtu, ne fund, ka shume mundesi qe te kendohet edhe kenga e kongresit ne kor: “Ky mut vend po ndryshon, kurse une nje mut”.

Advertisements

3 mendime mbi “koncert ne vitin 2012

  1. mire me Saliun..po me Lushnjen cfare keni qe keni perdorur tere keto metafora fyese..??..ah po..e ka ajo fajin qe e beri Tiranen e malokeve kryeqytet ..me te kujdesshem tjeter here..

    Pëlqejeni

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s