Lajmi mbi zbulimin e “therrimes se zotit” nuk ngjall asnje rreagim per publikun apatik shqiptar


Therrimja e Zotit
Therrimja e Zotit

Eshte tanime legjende apatia tipike e shqiptarit tipik. Ky i fundit as a ve ujin ne zjarr, kur i digjet atdheu, qyteti, lagjja, shtepia dhe as edhe vete jorgani i tij.

Me te njejten apati e priti Shqiptari tipik edhe lajmin e zbulimit te “therrimes se zotit” sic e quajten mediat ne mbare boten, ose “bozonit higgs” sic e quajten shkencetaret.

“Eshte me te vertete depresuese sesa pak interes ngjall nje lajm i tille ne Shqiperi” – thote  Laze Llafazanati, nje analist i njohur brenda Shqiperise i shypit te perditshem shqiptar. “Te gjithe po mbajne frymen te marrin vesh se sa minuta do notoje Saliu sivjet. Per bozonin nuk e rruan e as e qeth njeri”.

Nje e vertete kaq e madhe shkencore nuk ka sesi te ngjalle asnjefare interesi ne nje popull krejtesisht te painteresuar ndaj cfaredolloj te vertete.

Dhe kjo eshte mese e vertete, po kujt i plasi qofte edhe nje therrime trapi?

Advertisements

2 mendime mbi “Lajmi mbi zbulimin e “therrimes se zotit” nuk ngjall asnje rreagim per publikun apatik shqiptar

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s