Shqiptaret shpetuan shqiptaret nga kampet e perqendrimit, gjate luftes se dyte boterore, dhe si te tille mbeten i vetmi komb ne histori qe ka shpetuar shqiptare prej gjenocidit te rradhes


Shqiptare te shpetuar
Shqiptare te shpetuar

Sikurse e keni degjuar shpesh dhe dendur ne media keto dekadat e fundit, shqiptaret, per shkak te vecorive te tyre si pershembull, beses, ishin i vetmi komb evropian qe shpetuan shqiptare nga gjenocidi racor, ndryshe nga vendet e tjera evropiane ku per nje lekure shqiptari shperbleheshe me dhjete kile patate.

Nje nga studiuesit e panumert qe e ka studiuar me shume vemendje kete ndodhi historike, Dule Dangalli, ve ne dukje faktin qe shqiptaret nuk u shpetuan nga shqiptaret thjesht sepse ishin shqiptare, po keta te fundit u kishin dhene besen qe do ti fshihnin dhe shpetonin ata shqiptare qe kerkoheshin me shfarosje ne mase nga autoritetet pushtuese te vendit.

Dhe ishte pikerisht kjo qe beri qe sot te kemi shqiptare me teprice, te cilet akoma flasin vetem per shqiptaret dhe bemat e tyre shpetuese.

Biles, shton profesor Dangalli, ne te njeten menyre sikurse Shqiptaret shpetuan me dhjetra e qindra shqiptare te tjere nga vdekja e sigurt, po ashtu, per shkak te humanizmit te tyre te lindur dhe cilesive te vecanta te personalitetit dhe karakterit te tyre, Shqiptaret do te kishin shpetuar po tu jepej mundesia edhe Greket, Armenet, Arixhinjte, Gejt, Cifutet, Evgjitet, Camet, Indigjenet e Amerikes, Pakistanezet, Arabet, Daket dhe ndonje tjeter qe do tu ofrohej per shpetim.

“Ta zeme, neqoftese ne Shqiperi do kishe 100 cifut para luftes, pas saj do gjeje prap fiks 100 cifute, asnje me pak e asnje me shume” – perfundon profesor Dangalli, “fale karakterit te vecante fetar, shoqeror, ideologjik, anatomik, racor, kulturor, gjuhesor, seksual, krahinor dhe kombetar te kombit Shqipetar.”

Dule Dangalli Shpjegon e Shpeton
Dule Dangalli Shpjegon e Shpeton
Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s