Shkencetaret vertetojne qe te gjithe librat fetare jane pjelle e idiotizmit njerezor


"Fabulat duhet te serviren si fabula, mitet si mite, dhe mrekullite si fantazi poetike. Te serviresh supersticiozitete si te verteta, eshte nje gje me te vertete e tmerrshme." - Hypatia of Alexandria (370 - 415 AD)
“Fabulat duhet te serviren si fabula, mitet si mite, dhe mrekullite si fantazi poetike. Te serviresh supersticiozitete si te verteta, eshte nje gje me te vertete e tmerrshme.” – Hypatia of Alexandria (370 – 415 AD)

Profesor Julius Sanreso, i “Institutit te Kerkimeve Historike” ne Washington DC, publikoi kohet e fundit permbledhjen e nje studimi 5-vjecar, i cili verteton pa asnje fije dyshimi qe “te gjithe librat fetare jane lajthitje njerezore”, permbledhjen e te cilit mund ta lexoni te plote ketu.

Nje hipoteze e ngritur shpesh, po deri me sot e pa-vertetuar me rigorozitet shkencor, mund te quhet tanime e zgjidhur dhe keshtu mund ti hape rrugen nje kapitulli te ri ne historine e njerezimit.

Tani qe nuk ekziston me asnje dyshim mbi kete hipoteze, pritet qe shkencetaret te studiojne nje hipoteze te re mbi kapacitetin dhe shendetin mendor te atyre njerezve sot, te cilet rreagojne ne menyre irracionale dhe emocionale ndaj ketij zbulimi te rendesishem duke kerkuar qe perpiluesit e tij te digjen ne turren e druve pasi tu pritet koka qe mendoi, studioi e zbuloi dicka te tille.

 

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s