kisha e re e jezuit, avancon teorine qe jezui u gozhdua ne dy copa paralele derrase


paralel
paralel

Misionare te ndryshem fetare ia behen ne vendin tone sapo u mbushen anijet e para me rrefugjate ne Durres. Keta e shume te tjere jane akoma ketu. Fale tyre tani kemi rreth 130 sekte fetare, nga deshmitaret e jehovait e deri tek bahai.

Tani do behen rreth 131.

Nje fraksion i ri po lind brenda fese se krishtere qe mund te perbeje skizmen me te madhe te fese me te madhe ne bote qe nga koha kur pirati u be pape.

Ky grupim ndjek mesimet e misionarit te fese John Paralala qe avancon idene qe Krishti nuk u kryqezua ne kryq, keshtu qe kryqi si simbol i fese nuk duhet te perdoret me. Sepse Krishti u kryqezua ne dy copa paralele derrase, po u deshen dy mije vjet dhe nje vizion i pastorit John qe te zbulohej kjo e vertete e madhe.

Pastori John ne versionin e tij te bibles, ka shtuar gjithashtu dhe nje element qe do te rezonoje fuqishem me Shqiptaret: syrin e keq. Deshmitaret e gozhdimit te Krishtit para dy mij e ca vjetesh, ishin keq nga syte, prandaj u perhap lajmi i rreme qe besojne dhe shumica sot mbi kryqezimin e Krishtit ne kryq.

Ky element i rendesishem mund ta ktheje kete sekt te ri ne sektin me te fuqishem, ngaqe me shume shqiptare besojne tek syri i keq sesa tek integrimi euroatlantik.

Tani nuk ka me dyshim qe me ne fund Shqiptaret do te fillojne te besojne ne dicka.

Advertisements

Një mendim mbi “kisha e re e jezuit, avancon teorine qe jezui u gozhdua ne dy copa paralele derrase

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s