Qeni e ka origjinen nga Shqiperia


Shkenca e gjenetikes sot na dhuron nje lajm i cili me siguri do ta perforcoje krenarine tone kombetare ne kete jubile 100 vjetor te pavaresise sone kombetare. Sot u raportua, se te gjithe qent e botes, e kane origjinen nga nje bushter e vetme e cila duhet te kete jetuar ne Shqiperi ne baze te kockave te zbuluara diku midis fshatrave Kuç dhe Terbaç te Vlores, 10 milion vjet me pare.

Ajo dhe zagari i saj, kane qene qent e pare ne toke, nje kafshe kaq e dobishme dhe e vlefshme per njeriun e te gjitha vendeve. Sapo takuan njeriun e pare, i cili sikurse eshte thene me pare, e ka origjinen nga Afrika, keta qen i sherbyen besnikerisht atij, derisa njeriu e konsideroi qenin si anetar te familjes e deri me sot kur qeni mund te mbahet edhe ne vend te femijeve.

Prandaj nuk duhet te merzitemi asnjehere kur na quajne, qen, e as qen bir qeni, ose bir bushtre. Qeni ka qen me ne qe kur hante qeni qenin e do te vazhdoje te jete ashtu sic ka qen.

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s