Bimët dhe Shqiptarët


bimet dhe shqiptaret, nje veper shkencore
bimët dhe shqiptarët, një vepër bimore

TIRANE — Prof. Lufter Xhuveli, një personalitet i shkencës dhe bimësisë, ka paraqitur punimin e tij të fundit, “Bimët dhe Shqiptarët” në ambientet e akademisë së shkencave dhe bimëve të Shqipërisë.

“Shqiptarët janë shumë të lidhur me bimët, që nga bari, hithësat, ferrat, kanabis sativa e deri tek lakrat, hudhrat e qepët” tha Prof. Xhuveli gjatë kumtesës së tij të ndjekur me vëmendje nga një audience njerëzish që vegjeton në mes të llumit dhe plehut akademiko-shkencor shqiptar.

“Ka disa që i paragjykojnë shqiptarët për shkak të kësaj lidhjeje” – shtoi profesor Xhuveli, “mirëpo ata nuk e kuptojnë se këto bimë kanë rrënjë të thella në identitetin tonë kombëtar, të plehëruar me kujdes nga gjenerata të tëra bimëtarësh.”

pamje nga konferenca
Bimë

Pas konferencës, u servir një darkë e lehte për të pranishmit, në menunë e të cilës ra në sy prezenca e një elementi të vetëm ushqimor, Sallatë.

Advertisements

4 mendime mbi “Bimët dhe Shqiptarët

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s