Pas zevendesimit te shqipes me anglishten ne universitet, zevendesohen akademiket me kuaj


TIRANE — Sot kryeministri i vazhdoi bombat elektorale, si ajo e propozimit te zevendesimit te gjuhes shqipe me ate anglishte ne universitete, propozim i cili i ka ndezur gjakrat polemizuese midis dy akademikeve Jorgo Bulo dhe Fatos Tarifa deri ne ate pike sa keta te dy pritet te zhvillojne nje ndeshje shqelma-boksi po u pane me balle per balle.

“Juve e dini mire sa shume i dua une kuajt” – tha kryeministri. – “Prandaj kam menduar qe nuk ka gje qe nuk e ben dot kali. Edhe kryetar i akademise se shkencave behet po ti doje samari.”

Nje deklarate e tille bombe, ka per ti dhene nje drejtim te ri dhe interesant debatit te permendur ne paragrafin e pare. Per te marre vesh ndonje gje rreth ketij zhvillimi te ri derguam korrespondentin tone me vrap per tek akademia e shkencave.

Kur mberriti atje, korrespondenti jone gjeti te pranishem vetem rojen e deres dhe nje arixhi me kal. “E ça nuk po na degjojne veshet e gjate.” tha njeri prej tyre. – “Tani po na i zevendeson anetaret e akademise se shkencave me kuaj. Ndonje dite do kujtohet ti zevendesoje edhe kuajt me gomere. Ky njeri nuk ndalet me.”

Akademiku i Ardhshem
Akademiku i Ardhshem

 

Advertisements

Një mendim mbi “Pas zevendesimit te shqipes me anglishten ne universitet, zevendesohen akademiket me kuaj

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s