Gjuhetaret Shqiptare i shtojne germen “W”, alfabeti shqiptar tani me 37 germa.


w
w

TIRANE — Pasi kaluan me shume se 100 vjet nga krijimi i alfabetit shqiptar duke ecur ne gjurmet e Mjedes, Cajupit dhe Cerciz Topullit, gjuhetaret e sotem te gjuhes shqipe si Jorgo Bulo, Fatos Tarifa, e te tjere iu perveshen punes per ta ribere edhe njehere kete alfabet ne pershtatje me kohet moderne, duke na sjelle pas afer 10 vjet pune intensive germen “W”.

Germa “W” e shqiptuar “VolksVagen” do te vendoset fiks pas germes “ZH” ne alfabetin e ri shqiptar te propozuar nga gjuhetaret e akademise se shkencave te Shqiperise.

Kjo germe qe deri me sot i ka munguar kombit shqiptar dhe alfabetit te tij, tani e tutje nuk do tu mungoje me. Bashke me te do te vijne ne gjuhen tone edhe terma moderne te shkences dhe politikes si “WWW”, “Show”, dhe “George W. Bush.”

Advertisements

2 mendime mbi “Gjuhetaret Shqiptare i shtojne germen “W”, alfabeti shqiptar tani me 37 germa.

    1. E kane me vertet silva.Dun me fut edhe germen I(kapitale shume te madhe :)), te mund te shkruame doren plot fjalen Idiote dhe gjithashtu, duke qene edhe e gjate ta perdorin gocat si puna jote.Idiote

      Pëlqejeni

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s