Shqiptaret sot vdesin kryesisht nga shkaqe ironike


Nje histeri kolektive e ka kapur popullin shqiptar ne kete jubile 100 vjetor te shtetformimit. Mungesa e lirise sjell mbivleresim te egos dhe si rezultat egersimin ne pergjithesi te shqiptarit te varferuar ne piken ku ska me cte humbase pervec jetes.

Sipas te dhenave me te fundit, konfliktet me origjine tek parkimi i makines tani perbejne shkakun kryesor te vdekshmerise ne Shqiperi, pas duhanit.

Shkaqe te tjera te mortalitetit jane ato qe ne pergjithesi mund te quhen “shkaqe banale” sikurse per shembull ishte konflikti mbi pronesine e nje bunkeri i cili ngujoi dy fise te medha pas shume viktimave nga te dyja palet.

Ne te njejten kategori futen grindjet me pasoje humbje jete mbi gardhin, shikimin shtrember, shikimin drejt, bastet, sharjet, perplasjet e makinave, gervishtjet e tyre, ose kur pula e dikujt e ben vezen ne pronen e dikujt tjeter.

Vdekjet banale nuk kane te mbaruar. Po shqiptaret po mbarojne ngado; ne shtepi, ne treg, buze rruges, ne kerkim te punes, ne pune, duke vajtur me pushime, duke diskutuar politiken, duke u vjedhur, duke vjedhur, e madje edhe ne salle te gjyqit.

Vdekja imiton jeten ne ironine e saj me te hidhur.

Advertisements

Një mendim mbi “Shqiptaret sot vdesin kryesisht nga shkaqe ironike

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s