Me ne fund foli nje funderrine


nishani
Presidenti tha se kur të përndjekurit iu kundërvunë regjimit në komunizëm, nuk kishin në mendje dëmshpërblimin.

 Presidenti i Republikës dhe funderrina Bujar Nishani, i ftuar në emisionin “Pesë pyetjet nga Babaramo”, foli per greven e urise te ish- te perndjekurve politike.

“Grevën e kam parë në dy aspekte. Në aspektin human, edhe ne aspektin funderrinjan. ” tha funderrina Nishan.

Nishani tha se megjithatë ka folur me përfaqësues të të përndjekurve, të cilët thotë se i ka edhe në staf si përshembull rojen e derës, dhe ka arritur në përfundimin se ata nuk e kanë bërë betejën në komunizëm duke pasur në mendje dëmshpërblimin në demokraci. Përkundrazi, ata tani e kane mendjen vetem tek ruajtja e vendit te punës.

“Ish- të përndjekurit janë dhe do mbeten një pjesë e rëndësishme kontributore e demokracisë dhe ndryshimeve në Shqipëri. Por fakti më interesant është se tek të gjitha të përndjekurit kam konstatuar një konkluzion, që kontributi i të përndjekurve politikë gjatë viteve të regjimit komunist, kurajo që ata kanë pasur për t’iu kundërvënë një regjimi, ka qenë i bazuar në parime shumë të mëdha universale, parimi i lirisë, i të drejtës dhe asnjë që është ngritur kundër atij regjimi, nuk e ka bërë duke të menduar se do shpërbleheshin financiarisht. Ata e kishin mendjen tjeterkund nderkohe qe une e kisha timen tek mesimet e partise dhe te shokut Enver dhe ja ku jam sot” e ngriti dolline me fund Nishani.

Presidenti tha se javët që vijnë, që përkon me nëntorin, do të vijë në axhendën e tij edhe çështja e kryeprokurorit. Ai nuk sqaroi nëse ajo do të zëvendësohet tani, apo vitin tjetër, por duket se më këtë fjali nënkuptoi se Ina Rama do largohet tani.

I pyetur për kryeprokurorin e ri, ai tha se “do prevalojë integriteti moral dhe pjesa profesionale, natyrisht, po mbi te gjitha duhet te jete funderrine e bindur” sic u be edhe ne rastin e zgjedhjes sime.

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s