Gani Bobi parashikon fitore te Romney-t


Gani Bobi
Gani Bobi

Sondazhisti i njohur, kollosi i parashikimeve, Gani Bobi, i cili deri tani ka parashikuar me saktesi rezultatet e te gjithe zgjedhjeve ne Shqiperi keto vitet e fundit, po e eksporton ekspertizen e tij me ane te nje sondazhi i cili parashikon rezultatin e zgjedhjeve presidenciale ne Amerike.

Ndryshe nga kompanite e tjera te sondazheve, si Gallup, Pew ose John Zogby, metodologjia e Gani Bobit eshte unike ne llojin e vet, pasi perfshin ne te edhe parashikime te lexuesve te fatit, leximin e filxhanit te kafese, si edhe eksperimente te ndryshme me kafshe.

Nje prej ketyre eksperimenteve vendosi nje pule perpara dy pjatave te mbushura me grure, njera prej pjatave kishte fotografine e Obames nga poshte dhe tjetra ate te Romney-t. Pula hengri grurin e pjates se Romnit dhe vetem pasi nuk kishte mbetur me asnje kokerr gruri aty, iu kthye asaj te Obames.

Keto rezultate po bejne jehone ne shtypin nderkombetar te preokupuar me zgjedhjet me te rendesishme ne bote.

Parashikohet gjithashtu qe Gani Bobi te parashikoje me saktesi edhe rezultatet e zgjedhjeve ne Shqiperi ne 2013, fituesit e llotarise amerikane kete vit, seksin e cdo foshnje te porsangjizur, si edhe fituesin e Big Brodher.

Gani Bobi nuk gabon, mirepo u ben thirrje amerikaneve te bejne zgjedhje me standarte te larta, sepse pa standarte parashikimet nuk vlejne.

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s