Provimi i Shtetit, 20% e m


Dyzet e një kandidatë, mësues të sapodiplomuar, iu nënshtruan dje për herë të parë Rryshfetit të Shtetit. Ata u testuan në lëndët e gjuhës, letërsisë shqipe dhe xhepit. Përpara se t’i nënshtroheshin këtij provimi, kandidatët kanë paguar nje rryshfet paraprak pranë Drejtorive Arsimore Rajonale, kusht ky për të marrë licencën e zhvillimit të profesionit. Provimi i Shtetit ka për qëllim pajisjen e kandidatëve që i nënshtrohen testimit, me licencën e mësuesit ne shkembim te rryshfetit, e cila u krijon mundësinë të nisin karrierën rryshfetmarrese në institucionet arsimore publike dhe jo publike në vend.

Kjo vetëm nëse këta kandidatë do të marrin nota kaluese per shkak mospagese te rryshfetit. “Kriza ekonomike e ka bere gjithnje e me te veshtire pagesen e rryshfetit. Që të kryhet provimi i shtetit ata duhet të kenë kryer praktikën e rryshfetit prej një viti shkollor pranë drejtorive te rryshfetit arsimor të udhëhequr nga mentori përkatës qe u meson zanatin”, sqaroi Dorina Rapti, drejtoreshë e arsimit profesional në MASH.

Provimi i shtetit për mësuesit u zhvillua në mënyrë dixhitale, ndërsa rryshfeti u mor ne menyrat tradicionale me alternativa.

Ata që nuk arrijnë të shpallen kalues në këtë provim, aktualisht nuk do të mund të aplikojnë për vendet e lira të punës”, u shprehën specialistët e testimit. Ata që mbesin në Provimin e Shtetit duhet të marrin parasysh edhe kostot. Kush ngel në provime do të ketë gjithmonë barrë nëse do të rijapë provimin, tarifat e rritura të provimit si dhe ato te rryshfetit.

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s