Shpata


Shpata është një vegël historike. Populli jonë e ka çarë rrugën e historisë me shpatë.

Skenderbeu i qëronte patatet me shpatë. Ai krruante veshët dhe hundën me të. Nëse dikush i fliste në atë moment, ia krruante bythën me shpatën e tij. Skenderbeu priste koka turqish me shpatë dhe ua dhuronte ato fëmijëve që të mësonin të loznin futboll. Askush nuk i shpëtonte shpatës së Skënderbeut përveç kalit të Skënderbeut i cili kishte shpatën e vet. Edhe gjatë transportit të kësaj shpate ne vitin 2012 nga Viena në Tiranë, shpata i preu dorën atij që e nxorri nga këllëfi, pastaj ra poshtë duke iu ngulur në këmbë ministrit të kulturës. Gjatë vizitës së Sali Berishës në muze, një batalion badiguardësh u mobilizuan për ta ruajtur Saliun nga shpata.

Shiko gjithashtu shkrimet për: Ushta, Sopata, Thika, Çadra

Advertisements

Një mendim mbi “Shpata

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s