Personalitetet dhe Intelektualet Firmosin Peticion te ri te vjeter


Ca peticione na kane dhuruar intelektualet keto 4 vitet e fundit?
Ca peticione na kane dhuruar intelektualet keto 4 vitet e fundit?

Intelektualet edhe personalitetet sapo i vune firmen nje peticioni te ri: “Rama mos na hap pune!”

Te lodhur nga piktori eksentrik qe ua ka nxire jeten keto 4 vjetet e fundit me bllokimin e endrress evropiane te cdo shqiptari, keta intelektuale jane te trembur me idene qe ky piktor mund te vazhdoje ta shkaterroje Shqiperine me opoziten e tij bllokuese edhe pas zgjedhjeve, neqoftese i humbet prape ato.

“Ska gje me te tmerrshme sesa nje opozite si kjo qe kemi patur keto 4 vjet” thoshte peticioni i firmosur nga intelektualet dhe personalitetet e tjere. “Per hir te gjithe peticioneve te tjera qe kemi firmosur deri tani, i kerkojme edhe njehere zotit Rama ta lexoje kete peticion te fundit.”

“Neve, si ajka e qumeshtit te lopes se ketij populli qe nuk kerkon gje tjeter vecse nje pune te mire dhe nje vile per tu shlodhur pas punes, po e hedhim edhe njehere firmen tone me boje te fresket ne kete peticion te ri qe qendron ne krye te vargut te te gjithe peticioneve te vjeter.”

“Ndonje dite kur te mesohet neper shkolla historia e peticioneve tona, diku aty midis te tjerave do te dale dhe ky peticion, i cili shpresojme qe te jete ai qe ia hap zemren e mbyllur ne kuti zotit Rama per ta vene doren ne zemer per ne qe kemi shkruar te pakten 100 peticione per te.”

Te pyetur nga korrespondenti i KokQepes, nese ky eshte peticioni i fundit ne linjen e gjate te peticioneve, zedhenesi i peticionisteve tha: “Jo mor, c’ne. Sa te mbarojme kete do fillojme nje peticion te ri per pallatin e gruas se Rames qe eshte ndertuar mu ne mes te rruges se integrimit*.”

Ne peticion gjithashtu thuhet qe intelektualet dhe personat e personalitetet e tjera,  jane kunder largimit te tyre  nga puna pas zgjedhjeve (dhe para tyre.)

____

*Emri i rruges u ndryshua keto dite me vendim te posacem qeverrie. Kush do qe te protestoje atje si nje intelektual i vertete me peticion ne dore, adresa tani eshte kjo: “Rruga e Integrimit, Pallati pa numer, afer kazanit te plehrave, Tirane.”

Ketu keni listen e plote te Intelektualeve dhe Personaliteteve:

 

1.   Ismail Keta, kampion bote në sportin e kick dhe thaibox

2.   Kastriot Çipi, regjisor

3.   Fatmir Frashëri, ish- futbollist i Sport Klub Tirana

4.   Elma Doresi, regjisore

5.   Agustin Kola, ish- futbollist

6.   Edmond Zhulali, kompozitor

7.   Shpëtim Saraçi, kompozitor

8.   Rexhep Çeliku, koreograf

9.   Prof.DR Nestor Tereska

10.  Prof.DR Hysen Heta

11.  Prof.DR Anila Godo

12.  As.Prof. Petrika Afezolli

13.  Prof. Polikron Pulluqi

14.  Prof.As Thanas Furrera

15.  As.Prof Gerond Hysi

16.  As.Prof. Edvin prifti

17.  Prof.Dr. Gjeorgjina Kuli

18.  Pjerin Krapi, mjek

19.  Esmeralda Kushi, mjek

20.  Edlira Ndreu, mjeke

21.  Jeta Beli, mjeke

22.  Elenka Shehu, mjeke

23.  Ilir Peposhi, mjek

24.  Kujtim Qenani, mjek

25.  Genc Kastrati, valltar solist

26.  Sokol Malneu, mjek

27.  Klodian Hoxha, aktor

28.  Suela  Konjari, aktore

29.  Ismete Zëmblaku, muzikante

30.  Mira Turku, muzikante

31.  Merita Spahija, piktore

32.  Xhavit Ujkani, muzikant

33.  Ornela Bregu, psikologe

34.  Danjeta Alia

35.  Marilda Furrxhi, aktore

36.  Florinda Mazreku, aktore

37.  Denardi Xhillari, aktor

38.  Kujtim Dimo, mjeshtër

39.  Enkelejda Thertori, mjeke

40.  Merita Bardhoshi, mjeke

41.  Sulejman Balteza, dirigjent

42.  Manola Kelmendi, mjeke

43.  Jolanda Daka, mjeke

44.  Agron Meshi, mjek

45.  Fahri Kokiqi, mjek

46.  Alban Hatibi, mjek

47.  Ilir Shenduli, mjek

48.  Fadil Grashica, mjek

49.  Arjana Sina, mjeke imazheriste

50.  Olvis Petre, mjek pneumo

51.  Alma Teferici, mjeke pneumo

52.  Ibrahim Selishta, akrobat

53.  Ilirjan Mima, pneumo

54.  Anila Aliko, mjeke pneumo

55.  Ornela Nuredini, mjek pneumo

56.  Dafina Todri, mjek pneumo

57.  Rezarta Kazazi, mjek pneumo

58.  Holta Tafa, mjek pneumo

59.  Gerald Shima, akrobat

60.  Laureta Ihlami, mjek pneumo

61.  Sokol Papa, mjek

62.  Jonida Dika, mjeke

63.  Vilma Çadri, mjeke

64.  Edmond Benusi, mjek

65.  Sanije Caka, mjeke

66.  Simon Manjani

67.  Drane Sula, mjeke

68.  Rudian Blakcori, mjek

69.  Julia Kollcaku, mjeke

70.  Xhentiljan Nezaj, mjeke

71.  Tatjana Petriti, mjeke

72.  Alma Kalaja, mjeke

73.  Makbule Naipi Kastrati, mjeke

74.  Florta Konomi, mjeke

75.  Suzana Kurti, mjeke

76.  Eglantina Debra, mjeke

77.  Filloreta Xhomaqi, mjeke

78. Koke Qepa, Petagog

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s