Si puthet bytha?


si puthet bytha
si puthet bytha

Puthja e bythes, ky ritual kulturor e shoqeror, eshte kollona kryesore qe mban ne kembe sistemin aktual politiko-shoqeror ne vendin tone. Si i tille, ky ritual duhet ulur ne baza te shendosha shkencore ne menyre qe brezat qe vijne te trashegojne eksperiencen e vyer te atyre qe ikin.

Ne vendin tone te vogel ka vetem dy lloje njerezish, njerez perparimtar dhe praparimtar.  Balanca e forces midis ketyre dy llojeve qendron ne avantazh te thelle te praparimtareve, prandaj jane pikerisht keta qe vendosin fatet e vendit sot dhe ka shume gjasa do te vazhdojne te te ardhmen.

Ne interes te ketij grupi te rendesishem shoqeror po provojme ti pergjigjemi nje pyetje te thelle e me shume vend, “Si puthet bytha?”

Hapi i pare dhe me i rendesishem eshte zgjedhja e bythes se duhur per te puthur. Ky hap percakton perfitimet qe sjell nje veprim i tille. Ndersa puthja e bythes se gabuar nuk sjell asnje perfitim e asnje humbje, puthja e bythes se duhur sjell te mira te shumta materiale, shoqerore dhe shpirterore, te zgjat jeten dhe karrieren. Zgjidhe bythen qe do te puthesh me kujdes dhe pergjegjesi te madhe! Nje shenje e nje bythe te mire jane gjurmet e shume buzeve te tjera qe e kane puthur ate perpara te tuave. Mos shiko sa lesh ka ajo bythe, po shiko a eshte e lare apo e palare. Nje bythe e mire per tu puthur eshte gjithmone e lare sepse ka shume qe e lepijne.

Pasi e ke gjetur bythen qe do te puthesh, meso mire tekniken e puthjes. Puthja nuk duhet ti lere bythes asnje dyshim mbi besnikerine dhe peruljen tende. Buzet duhen puthitur fort pas kontureve te bythes dhe nje pjese e ajrit te gojes duhet nxjere nepermjet flegrave te hundes per te krijuar zbrazeti ne goje, gje e cila i jep bythes qe ti puth, ndjesine e thithjes. Thithe e puthe fort e me ndjenje bythen qe ke zgjedhur te puthesh dhe mos ngurro ta ledhatosh me gjuhe.

Pasi e ke puthur bythen qe zgjodhe, terhiqu me lezet e me koken ulur dhe hapu rrugen te tjereve qe presin ne rradhe. Ata jane rivalet e tu. Beje puthjen tende qe te mbahet mend nga bytha qe sapo puthe, sepse po ti doje bytha asaj ndonje dite mund te behet edhe bytha jote nje bythe qe duhet puthur.

puthje dore

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s