Talibanet homoseksuale urdherojne veshjen me perce te burrave


fatwa dhe veshja modeste
fatwa dhe veshja modeste

Afganistan – Nje grup talibanesh ka nxjere nje urdherese, ose sic quhet ndryshe fatwa, e cila kerkon qe burrat te vishen ne menyre modeste, ne menyre qe te mos ndezin epshin e atyre qe i terheq i njejti seks.

Sipas tyre, veshja e burrave me veshjen burkha, e cila e mbulon njeriun nga maja e kokes deri tek maja e gishtit te vogel te kembes, dhe lejon vetem disa vrima te vogla para syve per te pare, do te sjelle shume perfitime te tjera per shoqerine myslimane, duke zgjidhur nje here e pergjithmone problemin e perdhunimit, si te grave edhe te burrave.

Nuk lejohet me
Nuk lejohet me

“Ne qoftese deri me tani ne supozojme qe nje objekt i veshur me burkha eshte femer, pasi te fillojne ta veshin burkhen te gjithe athere imgjinata epshore e atyre qe e shikojne njeriun me burkha nuk do te jete ne gjendje te marre me mend seksin e tij. Keshtu qe deshira per ta perdhunuar do te bjere goxha.” thuhej ne fatwa.

Talibanet gej jane te shumte ne numer dhe ka ardhur koha qe te mbrojne nderin dhe moralin e burrave nga shthurja, si prej zakoneve te homoskeskualeve te pafe si prej atyre te dylberave me fe.

“Ata burra qe nuk vishen ne menyre modeste do ta hane keq!” thuhej ne rreshtat e fundit te urdhereses me nje ton kercenimi.

Tani pritet rreagimi ndaj kesaj urdherese i cili pritet te jete i ashper sidomos prej talibaneve heteroseksuale.

Ka mundesi qe kjo urdherese te sjelle perplasje dhe konfrontim me talibanet e tjere heteroseksuale keshtu qe kjo mund te jete pikenisja e nje lufte te re midis dy grupimeve te ndryshme fanatikesh.

I pyetur nga korrespondenti jone qe “A do te pranojne talibanet e tjere te vishen ashtu sic thoni ju?”, zedhenesi i “dylber allah” sikurse quhet grupimi i talibaneve homoseksuale qe e mbeshtesin urdheresen e veshjes se burrave, tha:

“ishalla.”

alamet bythe
alamet bythe
Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s