Plot per Plot


Nga Alamet Surrati, kamarier ne pension
Nga Alamet Surrati, kamarier ne pension

Nishan Poeti[/caption] Pas debutit te tij si poet < , Presidenti Bujar Nishani i frymezuar nga pranvera dhe vera qe nuk eshte larg, vjen afer jush me keto vargje te derdhura me pasion nga pena e tij. Nje koleksion poemash dhe vjershash per tjua bere diten me te ndritur dhe naten me te ngrohte, shpirtin me te forte e mendjen me te lehte.       Plot per Plot

Ky eshte nje urim

kini durim

do qeshni me lot

nuk do qani dot

do te gezoheni plot

ne lulishtet plot me lule

ne dasmat plot me daulle

qofshin berxollat plot me tule

fshatrat plot me fshatare

qytetet plot me qytetare

xhamite plot me hoxhallare

kishat plot me prifterinj

akademite plot me shkencetare

kanalet plot me minj

xhepat plot me lek

xhepistet pa brek

fushat plot me plehra

pyjet plot me derra

kutite plot me vota

kufijte pa viza

zemrat pa porta

muterit pa miza

 plazhet plot me diell

thaset plot me miell

deti plot me peshq

ditlindjet plot me peshqeshe

universitetet plot me studente

orkestrat plot me dirigjente

rruget plot me makina

makinat plot me karburant

portet plot me skafe

kafenete plot me llafe.

Dielli doli

rezen e mbolli

Dielli iku

rezen e fiku.

 

Bujari foli.

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s