Qeni leh per qejf


qeni
qeni

Nje grumbull studiuesish shqiptare nga akademia e shkencave si edhe disa universitete publike dhe private, pas nje studimi te gjate, kane arritur ne konkluzionin e perbashket qe Qeni, ose sic njihet ne gjuhen shkencore “Cannus Hum Hum”, leh per qejfin e tij.

“Kemi kaluar ore, dite e jave te tera duke degjuar qente te lehin, dhe jemi te bindur plotesisht qe qeni leh pa asnje lloj shkaku. Thjesht leh sepse i pelqen, domethene per qejf” thote Lufter Xhuveli, njeri prej drejtuesve te grupit studimor.

“Ka edhe qen te cilet lehin kur i urdheron dikush. Keta jane qener te punesuar. Sidoqofte edhe keta qener e qen bir qener lehin edhe kur nuk ua kerkon askush, ne menyre krejt spontane, domethene per qejf. Qeni qen ngelet, keshtu ka qen e keshtu do te jete den baba den qen.” Qofte lango, laro, me ose pa personalitet, qeni ka lindur nga bushtra dhe jeton deri ne angullimen e fundit per te lehur.

“Mirepo ka edhe qener qe nuk lehin” shtoi Xhuveli, “keta do te jene objekt i nje studimi te ardhshem.”

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s