Shkencetaret Shqiptare Fotografojne Pordhen


pordha
pordha

Nderkohe qe opinioni publik eshte i preokupuar me fenomenin e fotografimit te votes, nje lajm shkencor e ka ndryshuar sado pak atmosferen politike parazgjedhore me nje arritje te madhe te shkences sone, fotografimin e pordhes.

“Kjo arritje e ve shkencen tone ne te njejtin nivel pararoje me shkencen boterore” thote udheheqesi i grupit shkencor dhe njekohesisht kryetar i akademise se shkencave Gudar Beqiraj. “Ne fillim i beme X-ray te fendes, pastaj arritem deri tek radiografia e pordhes se njome.”

Qe te kuptoni rendesine e ketij zbulimi mjafton tju kujtojme qe njeriu pushon se dhjeri ne breke ne momentin kur kupton ndryshimin midis pordhes dhe mutit. Ky zbulim zbulon ose me mire fotografon nyjen lidhese ne kete evolim.

Fama e atyre qe arriten kete apendiks te vlefshem ne njohurine e njerezimit ka per te arritur ne qiell, edhe me lart sesa pordhet e panumerta qe u studiuan nga studiuesit tane per te arritur ne kete prove vizuale te ketij objekti te gazte te shumeperhapur te jashteqitjes.

“Ky eshte nje zbulim i madh qe na lejon te shohim me sy ate qe deri me tani e nuhasnim vetem me hunde ose e degjonim me vesh.” tha Kryeministri Sali Berisha.

Pastaj preu shiritin e pantallonave, ia keputi nje pordhe te forte dhe iku. Stacionet e ndryshme televizive, gazetaret dhe kureshtaret e tjere u turren ta fotografojne ate.

Advertisements

Një mendim mbi “Shkencetaret Shqiptare Fotografojne Pordhen

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s