An


Nga Sylla Mbylla, njeriu i pare dhe i fundit qe i mesoi not peshkut
Nga Sylla Mbylla, njeriu i pare qe lindi pa bisht dhe qe i mesoi not peshkut

duke qarë e duke ikur

duke u ndezur e duke u fikur

duke ngare e duke zbritur

po vajtoj me denese

anes vrimes se halese

si nje mut i thare ne diell

do tju mbetem ne kujtese.

lum e det do çaj me not

do vajtoj  do qaj me lot

lakuriq dhe i krekosur

tru e shpirt i nakatosur

gjakatar e zemerderr

nga frika me benin nder.

 

jam “ne ikje” jam “ne detyre”

jam i poshter jam i ndyre

kur ju qani bashk me mua

me villet e qeshura ne fytyre.

se pas vdekjes mbiu ngordhja

une nuk zbrita as nuk rash

me ngordhi kali e ram bashk

e kudo ku vemi tash

kunderrmon nje bajge e trashe.

 

po nje ze renkon nga llumi

me shkul veshin, me zgjon nga gjumi

se kerriçat e vegjel po gatiten,

gogesiten qe te rriten

pellasin qe mbi ju te ngjiten

se pelcet, kercet, bertet turrma

shqyhet goja, derdhet shkuma

krimbat dhjamen neper plehra

bashke me lope, qen, mace e derra

derdhin kazanet, lepijne sahanet

kafshojne, klithin, hungerrijne dhe hane

permbytet toka, digjet pylli

kercen injoranti dhe debili

fryhet drini, çahet diga

paçi vetem dite te liga

ju qe s’me deshet

ju rente pika.

 

u shkulsha dhembet, dhemballet dhe protezat

u befshi gjemba ferrash ne varreza

por mos kujtoni se kam humb

do vij prap me gjithe antiplumb

per sa kohe une marr fryme edhe per sa kohe te pjerdh

me mua do flini ne darke

me mua do zgjoheni ne dreke

jam vet zot, vet shkop, vet mbret.

dhe pas meje ne kete jete

guri mbi gur e muti mbi mut mos mbette.

 

I juaji, nje letyre,

Kryeministri ne detyre.

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s