Gur Gur behet nje Mur


muri
muri

Fshati shqiptar i Lazaratit po ngre (ose sapo ka perfunduar se ngrituri) nje mur te larte qe e ndan fshatin ne fjale nga zonat perreth per te ndaluar emigracionin e paligjshem, armet kimike, plehrat biologjike, ererat e forta, dhe lopet, delet, dhite, kuajt, gomeret e kafshet e tjera te fshatrave perreth qe hyjne ne Lazarat per tu ushqyer me barin e tij te shijshem.

Duke studiuar me kujdes vepra te ngjajshme arkitekturore ne bote si muri kinez apo muri izraelit, dhe drejtuar nga specialiste vendas me eksperience te gjate mur-ndertuese, nje mur si ky ndertohet vetem njehere ne 2 mij vjet, dhe do te qendroje ne kembe me shume sesa muri i Rozafes ku ka lindur edhe legjenda e murosjes.

Ne inagurimin e murit u ndodhen specialiste te ndryshem muresh dhe rrugesh, si dhe personalitetet me te rendesishme te zones, perfshire ketu edhe ish Kryeministrin Sali Berisha i cili preu shiritin dhe me pas mori nje buqete me lule te mbledhura rreze murit.

Te pranishem ishin gjithashtu edhe presidenti Nishani i cili me kete rast recitoi nje nga vjershat e tij me te fundit me titull “Gur Gur behet Mur, le te mbushen muret plot me Gur e te mbije boll bar mbi mur”, bashke me nje kryetar bashkie me emrin Lulezim.

Si cdo ndertim tjeter keto 22 vitet e fundit, muri eshte pa leje, dhe pas inagurimit ne rreze te murit u be kurban nje dash leshator.

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s