Plehrat kimike do shkojne ose ne Mars ose ne Shqiperi


Plehrat kimike te Sirise jane bere nje problem i madh per planetin toke, aq sa NASA ka studiuar edhe mundesine e dergimit te tyre ne planetin Mars.

Mirepo, sikurse kemi shkruar edhe me pare, ekziston ne planetin toke nje vend shume i ngjajshem me planetin Mars, Shqiperia.

“Ky vend duke qene shume me afer sesa Marsi, ofron nje mundesi te shkelqyer dhe me ekonomike per demontimin e ketyre armeve kimike” tha per mediat nje prej negociatoreve amerikane.

“Ose do vijne ketu ose do vene prapa diellit” tha pa dhene shume hollesira edhe kryeministri i ketij vendi te vecante qe shquhet per nje reliev te ashper e te zhveshur nga bimesia dhe fauna dhe njerezit normal.

Nga pamjet satelitore duket qe Shqiperia i ngjason shume planetit te larget qe kohet e fundit eshte bere i njohur nepermjet eksplorimit hapsinor per banoret e tjere te tokes.

Qeverria amerikane ka ofruar disa robote te telekomanduar te cilet perdorin teknologji te ngjajshme me sondat eksploruese te Marsit, qe do te merren me punen e veshtire te derjdhjes se plehrave kimike ne kete vend te shkrete.

Pritet vetem te caktohet se cili do te jete shperblimi per ata qe i kane dale si pronare ketij cepi te cuditshem te planetit Toke.

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s