ia futem squfurit sirian, por jo kancerit


nje mut
nje mut

Studiuesit vendas dhe te huaj jane ne nje simfoni mendimi qe disa lloje plehrash kimike shkaktojne kancer. Ky fakt shkencor eshte nje fakt i paevitueshem i jetes ne Shqiperi, ku keto lloj kimikate gjenden me shumice.

“Ndersa gazi i armes kimike Sarin e vdes njeriun per pak minuta, kanceri e torturon njeriun per disa muaj perpara se ta vdesi, prandaj kanceri eshte nje vrases me sadist sesa helmrat kimike” thote per mediat Barmi Kocifozi, nje studies i semundjeve te pasherueshme.

“Me mire ti kishim mare armet kimike dhe me perfitimet e tyre te kishim bere pak qejf perpara se te vdesim nga kanceri.” shtoi profesor Kocifozi.

Kostua e pastrimit te plehrave tona kimike eshte e larte dhe vazhdon te rritet ndersa ne vazhdojme te prodhojme plehra te reja qe skemi ku ti perpunojme, keshtu qe jetojme mes tyre.

Sipas nje analisti te bankes se Shqiperise, qe punon part-time si farmacist, perpunimi i plehrave qe prodhon nje lagje e kryeqytetit per nje jave eshte e barabarte me koston e ndertimit te nje shtepie pa leje ne bregdet. Po te marrim parasysh edhe mbetjet nga fabrikat, minierat, gropat e gelqeres dhe guroret, athere kjo kosto ia kalon asaj te ndertimit te nje pallati me leje ne det.

Po te kishim ato dollaret qe do na jepnin po tu shtonim ketyre mbetjeve qe prodhojme vet, edhe ato qe Asadi i Sirise i ka blere me lek, athere do kishim te pakten para sa per te vajtur disa jave me pushime ne nje vend te huaj larg qe ketej per tu detoksifikuar.

Tani jemi te detyruar te pushojme mes plehrave tona, ti shtojme ato edhe me tej, e te kthemi prap ne shtepi akoma me te ndotur pasi te kemi dhjere ne det.

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s