Pas ores se dores, Bushit i vjedhin edhe bustin per skrap


bushi ne fushe kruje
kur na erdhi Bushi

Kriminaliteti ne vend po ngjitet ne lartesi te reja.

Pasi vodhen me mijra statuja neper varreza, sheshe dhe muzeume, hajdutet iu kthyen nje vepre te vecante, statujes se Bushit ne Fushe Kruje.

Kjo statuje qe u derdh ne bronx nga materiali i perfituar pas shkrirjes se njerit prej busteve te Stalinit, perbente nje element me vlere te shtuar te trashegimnise sone kulturore dhe politike.

Sipas eksperteve te hajduteve te skrapit, statuja me siguri do te jete shkrire ose rruges per ne vendin e shkrirjes. Cmimet e larta te metalit te bronxit kohet e fundit e bene statujen qe qendronte ne qytetin e vogel por te njohur per furrat e gelqeres, nje tundim te parezistueshem per cilindo hajdut, madje edhe per hajdutet me sensibel dhe te ndershem.

Sidoqofte, pritet qe kjo ngjarje, njesoj si edhe ajo puna e plehrave kimike, te mos kete ndikim te dukshem ne marredheniet tona me Ameriken.

Opozita gjithashtu e denoi kete akt terrorist anti-bust, dhe i kerkoi qeverrise qe ta ri-ndertoje menjehere statujen.

Advertisements

Një mendim mbi “Pas ores se dores, Bushit i vjedhin edhe bustin per skrap

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s