Qeni dembel ushqehet me miza


qeni
40 miza hengri balua

Balua, nje qen i lagjes qe rri gjithe diten shtrire ne nje cep, ka gjetur nje menyre origjinale per sigurimin e ushqimit, “kapjen e mizave qe i vertiten rrotull nen pershtypjen se ka ngordhur.” Sapo miza i afrohet hundes se balos, gjuha e balos del me shpejtesi nga goja dhe e fut brenda.

Balua kesisoj konsumon rreth 40 miza ne dite, gje qe i jep proteinen e nevojshme per te mbijetuar, ngaqe duke ndenjur gjithe diten shtrire nuk harxhon energji si qente e tjere qe sulmojne kazanet e plehrave per te gjetur ushqim.

Balua nuk e merr mundimin as te leh, madje as ne rastin kur ndonje kalimtar i rastit e godet me shqelm per qejf. As kur ndonje bushter i kalon afer duke i tundur bishtin balua nuk denjon as ti ngre syte. Proekupimi i tij kryesor dhe i vetem i tij jane mizat.

“E pse te leh?” mendon balua, “sado te leh une karvani shkon perpara. Pastaj lehja tremb mizat.”

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s