Pas vizites se Papes komuniteti mysliman konvertohet ne katolik


Vizita e Papes ka patur nje efekt te madh tek komuniteti mysliman shqiptar. Ne nje dalje per mediat, organet drejtuese te komunitetit mysliman shqiptar kane deklaruar se jane shtuar zerat brenda ketij komuniteti per ta nderruar fene perseri, ashtu si dikur kur ua luajti fene turku.

“Rreth 70% e te gjithe shqiptareve duan te kthejne fene perseri pas kesaj vizite” tha Selim Muca, zedhenesi i komunitetit.

“Papa eshte nje simbol i vertete i fese, ndaj duam ta kemi te fese sone.” vazhdoi ai, “Meqe Papa nuk e nderron dot fene, athere do ta nderrojme ne! Sic ka thene dhe kurani, kur nuk vete dot mali tek Muhameti, do vej Muhameti tek mali.”

Ky lajm pritet te shkaktoje termet ne boten myslimane, sidomos ne ato pjese te kesaj bote ku po luftohet per ndertimin e kalifatit. Sidomos, disa nga luftetaret shqiptare atje jane krejtesisht zemerthyer nga ky lajm.  “Kujt ia merrte mendja qe Papa do i konvertoje te gjithe pa prere asnje koke!” tha njeri prej tyre. “Neve ketu na ra bretku duke mprehur thiken ne qafe qafiresh e kauresh…”

Ne pritje te konvertimit masiv, kisha katolike ka hapur me mijra vende pune per hoxhallaret qe do te ngelen pa pune. Disa kurse intensive profesionale jane hapur ne Universitetin “Zonja e keshillit te mire” pikerisht per keta njerez. Ata mund te mesojne si ti bien kembanave, te bejne kryqin, te bejne buke meshe, dhe ti rezistojne ndjenjave te epshit trupor.”

Pra, pas konvertimit ne prift katolik, dikush qe me pare ishte hoxhe nuk mund te beje seks me veten, nje njeri, kafshe ose hoxhe tjeter.

“Do jete e veshtire” tha Muca, “po do bejme si do bejme …”

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s