Studimi: “Sistemi i Drejtesise do te funksiononte me mire po te zevendesoheshin gjykatesit me qen”


Gjykata Kushtetuese
Gjykata Kushtetuese

Sistemi i Drejtesise, gjymtyra me a gangrenizuar e shtetit shqiptar duket se ka nevoje per nje reformim te thelle.

Te gjithe jane dakord me fjaline e pare, por diskutimet vazhdojne per llojin e reformimit. Nje studim i fundit ka hedhur nje ide interesante: “te zevendesohen te gjithe gjyqtaret e prokuroret me qen.”

Ja përse:

Qeni mund te mesohet me disa rregulla te thjeshta, dhe ti zbatoje ato me besnikeri. Qenit mund it mesohet kushtetuta dhe ca ligje themelore të të drejtes civile dhe penale. Qenit nuk ia hedh dot se ka nuhatje! Qeni nuk ka nevoje per llogari te majme bankare!

Eshte e vertete qe qeni mund te korruptohet me nje kocke, por duke pare eksperiencen me qen te tjere ne funksione shteterore, si per shembull qente ne forcat policore, eshte arritur konkluzioni qe kjo e metë e natyres se qenit mund te kapercehet me ane te trajnimeve e specializimeve te ndryshme dhe me ane te permiresimit e metejshem te sistemit, sepse sikurse thot edhe kryeministri, “nuk e ka fajin qeni por sistemi.”

“Qeni eshte nje kafshe me vlere dhe nuk merzitet as kur e quan qen bir qeni” tha njeri prej studiuesve. “Vetem nje qen bir kurve mund ta mbertheje korrupsionin tone per gryke e ta shtrije ne toke.”

Pyetjes se cdo behet me gjykatesit dhe prokuroret aktuale qe punesohen ne sistemin e drejtesise, studiuesi iu pergjigj keshtu:

“Tua hedhim qenve.”

Gjyqtar Zagari
Gjyqtar Zagari
Gjyqtar Larua
Gjyqtar Larua
Gjyqtar Balua
Gjyqtar Balua
Gjyqtar Langua
Gjyqtar Langua
Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s