Reflektime nga ditari i nje drejtoreshe


Drejtoresha
nga Madam Luiza Tabaku, militante partie (LSI), Specialiste dybeku dhe byreku, e njohur edhe me pseudonimin Zymbyle Pickelopa

Shume nga ju keni bere ose e keni ne mendje pyetje, “si arrita une te behem drejtoreshe?” Edhe me shume te drejte. Ne kete vend nuk eshte  lehte te behesh drejtoreshe. Aq me teper kur je femer dhe pak a shume e shemtuar si une.

Tani qe jam ne burg kam cik kohe te lire te merrem me shkrime, ndaj po ndaj nja dy tre sekrete me ju.

Te behesh drejtoreshe nuk ka te beje edhe aq shume me paraqitjen sesa me paraqitshmerine. Kete fjalen e fundit nuk besoj ta kuptoni mire ndaj po jua shtjelloj me tej.

Drejtresha, si cdo person tjeter ne pozite drejtuese eshte si nje nyje lidhese, midis punedhenesit dhe punemarresit, rryshfetdhenesit dhe rryshfetmarresit, pickedheneses dhe pickemarresit, e keshtu me rradhe. Pra eshte ajo qe mundeson shkembimin e te mirave materiale, sociale, shoqerore, profesionale dhe trupore midis dy paleve te interesuara.

Kaq bej une! Pastaj perparimi me tej ne karriere i klientes varet nga talenti dhe shkathtesia e femres qe une e vendos ne motelin e duhur ne momentin e duhur me personin e duhur. Mundesite jane te pafundme. Ajo mund te behet nje mesuese e thjeshte fshati, qyteti, drejtreshe ose te ngjise shkallet e karrieres ne politike ose ne shkenca te tjera ekzakte.

Edhe une nuk kam qene gjithmone kaq e shemtuar. Nje here e nje kohe keto cica te varura rrinin perpjete. Keshtu fillova edhe une te bej perpjete. Pastaj, kur trupi nuk mban me njeriu fillon te perdore eksperiencen dhe aftesite e fituara nga jeta per tu dhene edhe te tjerave ate shans karriere qe mu dha mua njehere e nje kohe. Femra shqiptare te te gjithe koherat e ka care e do ta caje gjithmone rrugen e veshtire te karrieres me pallen e duhur ne dore.

Une jam perpjekur te bej mire, qe ndonje tjeter te kete fat e te arrije aty ku jam une sot. Ose me lart. Ose me posht.

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s