Fete, asetet me te cmuara, pas kromit, bakrit dhe droges


Tirane – Duke ngritur lart vlerat e bashkejeteses fetare midis 4 feve kryesore te vendit, kryeministri Rama tha sot qe institucionet fetare te vendit tone jane assetet me te cmuara qe kemi. Pas nje pauze te shkurter Rama shtoi “, pas kromit, bakrit, droges, mbetjeve kimike, dhe disa aseteve pak me shume me vlere sesa feja.”

“E megjithate, ” vazhdoi Rama, “feja e shqiptarit eshte harmonia.” Pastaj shtoi, “pervec rastet kur harmonia prishet per zbatimit te kanunit te Leke Dukagjinit, te vetmit ligj qe eshte zbatuar ne vendin tone per 600 vite rresht. Sikur te kishte futur Leka ne kanun edhe kete punen e ndertimeve pa leje do ishim mire fare.”

Nje tjeter vlere e larte e popullit tone shume fetar eshte mos carja e trapit. Myslimanet tane nuk e cajne trapin kur u shajne Muhametin, as ortodokset kur u thone kaure, apo katoliket kur u shajne Papen. Ama po i shave per moter ndryshon puna, sidomos kur myslimani, ortodoksi ose katoliku eshte nga Vlora. Po e shave per moter shqiptari ta keput koken si te zogut.

“Ndaj beni kujdes, ” e perfundoi fjalen Rama, “ne jemi tolerante ne pergjithsi, por jo ne vecanti.”

 

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s