ky muti ketu u be mbret

Aprovohet hapja e dosjeve te Mbretit Zog


70-80 vite pas renies se diktatures monarkiste te Mbretit Zog, te persekutuarit e atij rregjimi do te gjejne me ne fund paqe shpirterore nga hapja e dosjeve te xhandarmarise zogiste, e cila arrestoi, pushkatoi dhe burgosi me mijra shqiptare te pafajshem.

ky muti ketu u be mbret
ky muti ketu u be mbret

Ne nje shfaqje te rralle konsensusi te te gjitha forcave politike ne parlament, ligji per hapjen e dosjeve te Zogut kaloi me 140 vota pro.

Tani do te marrim vesh, per shembull, se kush e spiunoi ate qe shkruajti artikullin e famshem kritik “Myzeqeja, hambar i mushkonjave”.

Sikurse pritej, ne keto dosje ka jo pak surpriza te pakendshme per ata qe jane sot ne majat e pushtetit e te bisnesit.

Per shembull, gjyshi i Sali Berishes ka qene ai qe spiunoi Bajram Currin.

Ndersa gjyshi i Bujar Nishanit ka qene xhandari me mustaqe qe i binte pianos tek filmi “Koncert ne vitin 36”, mirepo nje dosje sekrete hedh drite mbi nje fakt qe konfirmohet edhe nga ngjajshmeria fizike, qe gjyshi i Bujarit ka qene ne fakt Zogu.

Ndersa gjyshi i Ilir Metes ka qene nje hajdut qe e ka futur ne burg gjyshi i Edi Rames.

Ka edhe shume surpriza te tjera, megjithese nje pjese e madhe e dosjeve te kohes se Zogut ose jane zhdukur ose i kane ngrene minjte dhe paraardhesit e tyre minj.

Advertisements

pergjigju

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s